header banner
Default

Dikkatli olun! Telefonunuzun kamerası izleniyor mu?


Akıllı telefonlar, hayatımızın oldukça önemli bir parçası. İletişim kurmak, anılarımızı ölümsüzleştirmek, gündem takip etmek ve hatta finansal işlemleri bile bu cihazlardan yapıyoruz. Bu nedenle cep telefonlarımız, en özel eşyalar listesinde genellikle bir numarada yer alıyor.

İster Android olsun ister iOS, bu cihazları kullanan pek çok kullanıcının aklında tek bir soru var. Cep telefonları kameraları izleniyor mu? Günümüzün en çok merak edilenlerinden olan bu konuyu sizler için araştırdık.

ABD şokta! Hacker grubu milyon dolarlık Bitcoin istedi

Hafta sonu ABD tarihinin en büyük siber saldırılarından birini yapan The REvil grubu, 70 milyon dolarlık Bitcoin talep etti.

Telefon kameraları güvenlik riski oluşturur mu?

Akıllı telefonlardaki kamera sayısı günden güne artıyor. Bir zamanlar tek kamera bile yeterli kabul edilirken, şimdilerde 4 arka kameralı telefonlar standart hale gelmiş durumda. Ancak bu gelişme, bazı güvenlik endişelerini de beraber getiriyor. Kullanıcılar sık sık, telefon kameraları izleniyor mu merak ediyor.

telefon kameralari izleniyor mu

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Hayır, telefon kameraları normal koşullarda kimse tarafından izlenmiyor. Akıllı telefon üreticileri, aldıkları donanımsal ve yazılımsal önlemlerle bunun önüne geçiyor. Ancak bu durum herhangi bir açık olmadığı anlamına gelmiyor.

Android ya da iOS fark etmeksizin, kullanıcılar neredeyse her gün telefonlarına bir uygulama indiriyor. Başta zararsız duran bu uygulamaların hemen hemen hepsi açılırken çeşitli izinler istiyor. İzinler genellikle depolama, kamera erişimi, mikrofon ve benzeri özelliklere erişim veriyor.

Her ne kadar uygulamalar, mağazaya girmeden önce belirli aşamalardan geçse de milyonlarcasının bulunduğu platformlarda birkaç tanesi rahatlıkla gözden kaçıyor. Zararlı olanlar zaman zaman gözden kaçabiliyor. Bu durum, indiren kullanıcıların istemeden de olsa siber suçlulara özel hayatını açmasına neden oluyor. Aslında olası facialardan kaçınmanın en iyi kolay yolu bilmediğiniz ve güvenilir olmayan uygulamaları cihazlarınızdan uzak tutmak.

telefon kameralari izleniyor mu

Android daha fazla risk altında

Bir başka risk ise doğrudan işletim sisteminin kendisinden kaynaklanıyor. Apple tarafında güvenlik açıkları tek sorunken, Android tarafında platformun açık olması başka sorunlara neden oluyor. Bildiğini gibi Android işletim sistemi açık kaynak kodlu proje. Bu nedenle kullanıcılar dışarıdan Apk yükleyebiliyor ve root gibi işlemler sayesinde daha fazla erişim kazanabiliyor.

Ancak bu durum Google‘ın sağladığı büyün güvenlik önlemlerinden feragat etme anlamına geliyor. Telefonunuzu daha iyi hale getirmek için indirdiğiniz yazılımlar, siz farkında bile olmadan bilgilerinize erişebilir. Bu durumda ise “telefon kameraları izleniyor mu?” sorusunun cevabı evet olur. Bu nedenle tıpkı Apple tarafında olduğu gibi mağaza dışı uygulamalar ve yazılımlardan uzak durmaları gerekir.

Sources


Article information

Author: Christine Lopez

Last Updated: 1700358962

Views: 1040

Rating: 3.9 / 5 (108 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Christine Lopez

Birthday: 1918-05-01

Address: 88229 Guzman Islands, Thomasview, NY 83071

Phone: +4042860318893148

Job: Park Ranger

Hobby: Cycling, Arduino, Billiards, Woodworking, Running, Hiking, Amateur Radio

Introduction: My name is Christine Lopez, I am a Colorful, welcoming, valuable, vibrant, variegated, forthright, treasured person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.